Jump to content
Site Restoration Read more... ×
 
AeroPrecision

Dutch

Members
  • Content count

    304
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

25 Excellent

About Dutch

core_pfieldgroups_2

  • First Name
    Frank L.
  • Last Name
    Shultz, Jr.
  • Gender
    Male
  • Location
    Cassville, MO
  • core_pfield_13
    AIRCRAFT AND RAILROAD FANNING

core_pfieldgroups_3

  • core_pfield_11
    The Military History of Frank L. Shultz, Jr.
    Msgt Retired
    United States Air Force.

    2 Jul 1956: Joined the Missouri Army National Guard, Company C, 110th
    Engineer C) Battalion at Kansas City, MO. MOS 121.10 Combat
    Construction Specialist.

    18 Nov 1956: Discharged from the Missouri Army National Guard, Company C,
    110th Engineer (C) Battalion at Kansas City, MO. Due to joining
    the United States Air Force.

    19 Nov 1956: Joined the United States Air Force at Kansas City, MO.

    19 Nov 1956: Assigned to the 3700th Military Training Wing (ATC), Lackland
    AFB, TX.

    20 Nov 1956: Assigned to the 3706th Basic Military Training Squadron (ATC)
    of the 3700th Military Training Wing (ATC), Lackland AFB, TX.

    3 Jan 1957: Assigned to the 3701st Basic Military Training Squadron (ATC)
    of the 3700th Military Training Wing (ATC), Lackland AFB, TX.

    9 Feb 1957: Promoted to A/3C.

    21 Feb 1957: Assigned to the 3366th Student Squadron (PATS) (ATC) of the
    3320th Technical Training Group, at Amarillo AFB, TX. Awarded
    primary AFSC 43010.

    18 Mar 1957: Assigned to the 3344th Student Squadron (ATC), of the 3320th
    Technical Training Group, at Amarillo AFB, TX.

    16 Apr 1957: Reduced in rank back to A/B for failure to report to Dorm
    Guard.

    8 Jul 1957: Graduated Aircraft Mechanic Jet over Two Engine Course A43131E.
    Channel B-47. Awarded primary AFSC to 43131E.

    28 Jun 1957: Promoted to A/3C.

    9 Jul 1957: Assigned to the 825th Airbase Group (SAC) at Little Rock AFB,
    AR.

    17 Jul 1957: By this date was assigned to the 70th Periodic Maintenance
    Squadron of the 70th Strategic Reconnaissance Wing (M) (SAC) at
    Little Rock AFB, AR. Duties: Back line on RB-47E’s.

    17 Jul 1957: Entered OJT Training for AFSC 43151E.

    20 Aug 1957: Received Secret Security Clearance Interim at Little Rock AFB,
    AR.

    7 Oct 1957: Received Secret Security Clearance Final at Little Rock AFB,
    AR.


    30 Dec 1957: Awarded the Air Force Outstanding unit Award while assigned to
    the 70th Organizational Maintenance Squadron of the 70th
    Strategic Reconnaissance Wing (M) (SAC) of the 825th Air
    division (sac) at Little Rock AFB, AR.

    12 Mar 1958: By this date had passed the test for 43151E.

    25 Apr 1958: Awarded Primary AFSC 43151E at Little Rock AFB, AR.

    12 Aug 1958: Completed ECI “Aircraft Jet Engine Mechanic Course”.

    10 Nov 1958: By this date was assigned to the 70th Organizational
    Maintenance Squadron of the 70th Strategic Reconnaissance Wing
    (M) (SAC) at Little Rock AFB, AR. Duties: Assistant Crew Chief
    and Crew Chief on RB-47E’s.

    1 Jun 1959: Promoted to A/2C.

    8 Jun 1959: Discharged in order to reenlist (Early out.)

    9 Jun 1959: Reenlisted.

    16 Oct 1959: Underwent Physiological Training.

    12 Jan 1960: Completed ECI course 4314 “Aircraft Mechanic”

    27 May 1960: Awarded the Good Conduct Medal.

    8 Jul 1960: Completed ECI course 4310 “Aircraft Mechanic Basic”

    10 Mar 1961: Completed ECI course 4351 “Rotary Wing Mechanic”

    1 Jun 1961: Promoted to A/1C.

    7 Jun 1962: Assigned to the 384th Organizational Maintenance Squadron of
    the 384th Bomb Wing (M) (SAC) at Little Rock AFB, AR. Duties:
    Crew Chief and Crew Chief on B-47E’s.

    28 Jun 1962: Completed ECI course 4115 “Jet Aircraft Mechanic”

    17 Aug 1962: Completed ECI course 4711 “Basic Motor - Miscellanies Equipment
    Mechanic”

    25 Sep 1962: Assigned to the 317th Consolidated Aircraft Maintenance
    Squadron of the 322nd AD (CC) (USAFE) at Evreux AB, France.
    Duties: Assistant Crew Chief and Crew Chief on C-130A’s

    21 Dec 1962: Completed FTD course AMF 43171E-3 “Aircraft Maintenance
    Technician (C-130A) at Evreux AB, France.

    13 Feb 1963: Completed ECI course 4721 “Automotive Repairman”

    15 May 1963: Awarded the Strategic Air Command Educational Achievement
    Certificate.


    1 Jun 1963: Awarded the Good Conduct Medal with 2 Bronze Loops.

    5 Sep 1963: Underwent Physiological Refresher Training at Wiesbaden AB,
    Germany.

    30 Sep 1963: Primary AFSC 43151E was converted to 43151F and awarded
    Secondary AFSC 43151E.

    14 Nov 1963: Awarded the Air Force Outstanding Unit Award (First Oak Leaf
    Cluster), while assigned to the 317th Consolidated Aircraft
    Maintenance Squadron of the 322nd AD (CC) (USAFE).

    13 Apr 1964: Assigned to the 317th Organizational Maintenance Squadron of
    the 317th Troop Carrier Wing (TAC) at Lockbourne AFB, OH.
    Duties: Crew Chief on C-130A’s

    9 Jun 1965: Reenlisted.

    1 Oct 1965: Promoted to Staff Sergeant.

    1966: Awarded the Armed Forces Expeditionary Medal.

    4 May 1966: Awarded the Air Force Good Conduct Medal.

    1 Jul 1966: Completed ECI course 43000 “Introduction to Aircraft
    Maintenance”

    1 Sep 1966: Completed NCO Leadership School Course.

    16 Nov 1966: By this date was assigned to the 39th Troop Carrier Squadron of
    the 317th Troop Carrier Wing (TAC) at Lockbourne AFB, OH.
    Duties: Crew Chief, Flight line Controller, Assistant Flight
    Chief and Fight Chief on C-130A’s

    12 Jan 1967: Completed ECI course 41114 “Aircraft Mechanic/Technician
    (Turboprop Aircraft)”

    18 Apr 1967: Awarded Primary AFSC 43171F with Secondary AFSC 43151F.

    3 May 1967: Underwent Physiological Refresher Training at Bunker Hill AFB,
    IN.

    30 Oct 1967: Assigned to the 79th Aerospace Rescue and Recovery Squadron at
    Anderson AFB, Guam. (MAC) Duties: Crew Chief, NCOIC Quality
    Control on HC-130H’s.

    1 Mar 1968: Promoted to Technical Sergeant.

    9 Jun 1969: Reenlisted.

    18 Jul 1969: Assigned to the 617th Organizational Maintenance Squadron of
    the 436th Military Airlift Wing (MAC) at Dover AFB, DE. Duties:
    Assistant Flight Chief and Ground Safety NCO on C-133A’s.



    13 Nov 1969: Completed FTD course 4AMF43171E-3 “Aircraft Maintenance
    Technician” (C-133) at Dover AFB, DE.

    5 Dec 1969: Completed FTD course 4AMF43171F-3 “Aircraft Maintenance
    Technician” (C-133) at Dover AFB, DE.

    29 Apr 1969: Completed FTD course AJF75000-30 “OJT/Supervisor Course” at
    Dover AFB, DE.

    24 Jul 1970: Assigned to the 366 Combat Support Group (PACAF) at Da Nang
    AFB, Vietnam.

    2 Oct 1970: Completed Training Course 4ASF43171F-3 “OV-10 Aircraft
    Maintenance Familiarization” at Hurlburt Field, FL. While in
    route to Da Nang AB, Vietnam.

    19 Oct 1970: Assigned to the 20th Tactical Air Support Squadron of the 504th
    Tactical Air Support Group (PACAF) at Da Nang AFB, Vietnam.
    Duties: Quality Control Inspector, Squadron TODO, Pyrotechnics
    Safety NCO and Weight and Balance NCO on O-2A’s and OV-10A’s.

    5 Dec 1970: Completed the “Supervisors Examination” (9 level) as Technical
    Sergeant and passed. (Yes I was allowed to do that.)

    1 Dec 1970: Promoted to Master Sergeant.

    Oct 70–Jul 71: Awarded for service in Vietnam, United States Vietnam Service
    Medal with 3 Stars, Republic of Vietnam Gallantry Cross with
    Palm and the Vietnam Campaign Medal.

    19 Jul 1971: Assigned to the 516th Tactical Airlift Wing (TAC)at Dyess AFB,
    TX.

    16 Nov 1971: Assigned to the 347th Tactical Airlift Squadron of the 516th
    Tactical Airlift Wing (TAC) at Dyess AFB, TX. Duties: Assistant
    Flight Chief and Phase Inspection Dock Chief on C-130E’s.

    12 Dec 1971: Awarded the Air Force Commendation Medal.

    17 Dec 1971: Completed FTD course 4AMF43171F-11 “Aircraft Maintenance
    Technician” (C/HC-130B/E/H) at Dyess AFB, TX

    1 Jun 1972: On this date the 516th Tactical Airlift Wing Deactivated and
    was Replaced by the 463rd Tactical Airlift Wing, all Airplane
    General Personnel were assigned to 463rd Organizational
    Maintenance Squadron at Dyess AFB, TX (TAC). Duties: Phase
    Inspection Dock Chief on C-130E’s.

    24 Nov 1972: Awarded primary AFSC 43191 with secondary AFSC 43171F,
    Completed the “Supervisors Examination (9 level) on 5 Dec 1970.

    24 Jan 1973: Assigned to the 374th Combat Support Group (PACAF) at Ching
    Chuan Kang AB, Taiwan.



    8 Mar 1973: Assigned to the 374th Organizational Maintenance Squadron of
    the 374th Tactical Airlift Wing (PACAF) at Ching Chuan Kang AB,
    Taiwan. Duties: Phase Dock Chief and NCOIC 36 Month Inspection
    Chief on C-130E’s.

    9 Jun 1973: Reenlisted.

    14 Nov 1973: Assigned to the 374th Combat Support Group (PACAF) due to the
    closing of Ching Chuan Kang AB, Taiwan.

    20 Nov 1973: Assigned the 6514 Test Squadron at Hill AFB, UT (Orders
    Canceled.)

    29 Nov 1973: Assigned the 316th Organizational Maintenance Squadron (TAC) at
    Langley AFB, VA. (Orders Canceled.)

    3 Jan 1974: Assigned the 96th Combat Support Group (SAC) at Dyess, AFB, TX.
    (SAC)

    7 Jan 1974: Assigned to the 463rd Organizational Maintenance Squadron of
    the 463rd Tactical Airlift Wing (TAC) at Dyess AFB, TX.
    (Never reported)

    7 Jan 1974: Assigned to the 463rd Headquarters Squadron of the 463rd
    Tactical Airlift Wing (TAC) at Dyess AFB, TX. (TAC) Duties:
    Senior Aircraft Maintenance Controller for C-130E’s.

    20 Jan 1975: Assigned to the 463rd Field Maintenance Squadron of the 463rd
    Tactical Airlift Wing (TAC) at Dyess AFB, TX. Duties: NCOIC 36
    Month Inspection on C-130E’s.

    21 Jul 1975: Assigned to the 605th Military Airlift Support Squadron (MAC)
    at Andersen AFB, Guam. Duties: Flight Chief on WC-130A’s.

    30 Jan 1976: Requested Retirement from the United States Air Force.

    23 Apr 1976: Request for Retirement the United States Air Force approved.

    23 Apr 1976: Department of the Air Force order number AC-013163 issued for
    my Retirement.

    15 Jun 1976: Orders issued assigned to 96th Combat Support Group (SAC),
    Retirement Processing.

    15 Nov 1976: Reported to 96th Combat Support Group (SAC) at Dyess AFB, TX
    for retirement processing.

    30 Nov 1976: Awarded the Air Force Commendation Medal with Oak Leaf Cluster.

    30 Nov 1976: Retired total time 20 Years 4 Months and 29 Days.
  • core_pfield_12
    Cassville, MO.
  • Occupation
    Retired and Broke

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. According to the FAA Registry there are only 9 C-130a's registered in the US.
  2. But it does not belong to the Government. Please not the following, Massive Overhaul to Keep Classic Air Force C-130 Flying for 80 years into 2030s
  3. I would like to see them. But none are in th use of the USAF, USN, USMC, USA od THE USCG.
  4. Massive Overhaul to Keep Classic Air Force C-130 Flying for 80 years into 2030s For this to be a fact theUSAF would have to be flying C-130A models and thay are all gone now.
×